FEPŻ 2021-2027, to kontynuacja realizowanego przez Caritas Polska we współpracy z Caritas diecezjalnymi w Polsce Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020. W ramach niego wsparcie w postaci paczek żywnościowych lub posiłków otrzymywało średnio ponad 1,3 mln odbiorców rocznie – osób i rodzin w trudnej sytuacji życiowej, a ok. 150 tys. z nich uczestniczyło dodatkowo w różnych działaniach towarzyszących na rzecz włączenia społecznego.
Caritas to organizacja z ogromnym doświadczeniem w realizacji PEAD, a następnie FEAD – POPŻ w ramach ośmiu Podprogramów. Sieć Caritas na terenie całej Polski jest dobrze przygotowana do magazynowania i dystrybuowania pomocy żywnościowej oraz organizacji działań towarzyszących dla osób potrzebujących skierowanych do odbioru żywności i uczestnictwa w warsztatach w ramach FEPŻ – Podprogram 2023.
Od 12 lutego 2024 r. obowiązują nowe kryteria dochodowe uprawniające do korzystania z pomocy żywnościowej w ramach Programu Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową 2021-2027.
Nowe kryteria stanowią 265% kryterium ustawowego uprawniającego do świadczeń w pomocy społecznej i wynoszą odpowiednio:
- dla osoby samotnie gospodarującej - 2 056,40 zł
- dla osoby w rodzinie - 1 590 zł
W przypadku osób już zakwalifikowanych do Podprogramu 2023 przed 12 lutego 2024 r., nie jest wymagane wydanie nowego skierowania.
12 grudnia 2022 r. Komisja Europejska zatwierdziła Program Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową 2021-2027 (FEPŻ). Program będzie realizowany przez najbliższe 7 lat – do 2029 r., a jego łączny budżet to aż 583 mln EUR.
FEPŻ stanowi kontynuację Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020, w ramach którego wsparcie w postaci paczek żywnościowych lub posiłków otrzymywało średnio ponad 1,3 mln odbiorców rocznie – osób i rodzin w trudnej sytuacji życiowej, a ok. 150 tys. z nich uczestniczyło dodatkowo w różnych działaniach towarzyszących na rzecz włączenia społecznego.
FEPŻ to jeden z programów krajowych, które będą realizowane z udziałem środków pochodzących z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.
Za wdrażanie Programu odpowiada Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej jako Instytucja Zarządzająca (IZ). Instytucją pośredniczącą (IP) jest Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR)

Głównym zadaniem Organizacji Partnerskiej Ogólnopolskiej, Organizacji Partnerskich Regionalnych oraz Organizacji Partnerskich Lokalnych jest prowadzenie dystrybucji żywności dla osób zakwalifikowanych do danego Podprogramu. W ramach realizacji FEPŻ Podprogram 2023 umożliwiono uzupełnianie paczki żywnościowej o dodatkowe produkty pozyskane przez organizacje, tzw. żywność z darowizn.